EDITION: Wilkes County
FAQs PLACE A CLASSIFIED AD ADVERTISE WEBSITE HOSTING
32 °
Fair
Registered Users, Log In Here
Truck load of Gravel (cost?)

Propaneman

Posted 12:33 pm, 12/04/2009

Roger Kilby priced me a load couple weeks ago..12 ton 150.00 for not graded, 285$ for washed stone.

rpal99

Posted 12:11 pm, 12/04/2009

Vulcan quarry sells different sized gravel for around $20 a ton. I take my pickup there and get 3/4 ton loads and apply it like it is gold leaf by hand. I like the larger size gravel.

julioblanco

Posted 10:58 am, 12/04/2009

Last Dec. I paid $ 385 for a load of washed stone. Ouch!

BigDADDY1999

Posted 10:35 am, 12/04/2009

Cool, def. something to look at.

cat's meow

Posted 10:33 am, 12/04/2009

I think Carl Rose & Sons has something like crushed Asphalt that they will bring out to you. It's supposed to be cheaper than gravel, but I'm not sure about the price. Know a guy that got some, and he likes it just fine.

shane1968

Posted 10:26 am, 12/04/2009

$300 - $400 !!! Was it crushed gold?

BigDADDY1999

Posted 10:25 am, 12/04/2009

WOW! That is Outrageous. Might have to take my pickup and do a little at a time....lol j/k

shane1968

Posted 10:24 am, 12/04/2009

Wish I knew. Lets throw our money together and work a package deal? I need some too.

cat's meow

Posted 10:24 am, 12/04/2009

Last person I know that had some delivered paid between $300.00 - $400.00 for a load! Outrageous

BigDADDY1999

Posted 10:21 am, 12/04/2009

I need some gravel put on my driveway. How much does a dump truck load of gravel cost these days? Just the gravel. I know there are some more expenses for the truck..lol

Bridal Expo 2014 at Roaring River Vineyards
Event will be held on May 3, 2014 from 12-5pm. Brides & Vendor must register to receive admission tickets. Brides are free. Vendor discount with early bird registration. Go to our website to register.
Waggles Pet Supply
Wash'em, Feed'em and Spoil'em all in one COOL place! We specialize in Dog & Cat food, treats, toys & accessories. (336) 903-4906
Advertise Here for only $1!
If you're seeing this ad, then so will your customers! Click here to create and manage your own ads, for only $1 a day!